تبلیغات
بزرگترین و جامع ترین سایت تربیت بدنی و علوم ورزشی ایران - اسپورت 98 - تاریخچه آمادگی جسمانی و ایروبیك
 
بزرگترین و جامع ترین سایت تربیت بدنی و علوم ورزشی ایران - اسپورت 98
عکس ورزشی، مقاله، تحقیق، اخبار رشته تربیت بدنی، کتاب ورزشی
درباره وبلاگ


با سلام و عرض خوش آمد گویی خدمت شما بازدیدکننده عزیز، من بهزاد زیبایی هستم دانشجوی کارشناسی ارشد رشته تربیت بدنی گرایش فیزیولوژی دانشگاه آزاد ساری ورودی مهر 92 هستم . هدف از تاسیس این وبلاگ ترویج ورزش و رشته ی با نشاط تربیت بدنی است. مطالب این وبگاه هر هفته آپدیت می شود. امیدوارم این وبلاگ پاتوقی توپ برای دانشجویان رشته تربیت بدنی و علاقه مندان به ورزش باشد. در این وبلاگ می توانید جدیدترین اخبار رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی و جدیدترین خبرهای ورزشی، فایل ها، کلیپ و عکس های ورزشی جالب و دیدنی را دانلود و مشاهده نمایید، بهترین و کاملترین تحقیق ها، کنفرانس ها، مقالات رشته تربیت بدنی و تربیت دبیر و اخبار رشته تربیت بدنی دانشگاه آزاد مشهد و گلبهار، تاریخچه تمامی ورزش ها، علم تمرین، قوانین بازی ها و هزاران مطلب مرتبط با تربیت بدنی و ورزش توی این وبلاگ می توانید پیدا کنید.
ورزشکار باشید ...

مدیر وبلاگ : بهزاد زیبایی
سه شنبه 30 فروردین 1390 :: نویسنده : بهزاد زیبایی

امروزه علوم مختلف و مورد نیاز بشری با دگرگونی ها و پیشرفتهای چشمگیری روبرو شده است. در این میان تربیت بدنی و علوم ورزشی نیز از این غافله عقب نمانده و با استعانت از سایر علوم با سرعت به سمت رشد و تکامل خود گام بر می دارد. تربیت بدنی جزو لاینفک تعلیم و تربیت بدنی عمومی است و اهداف آن تکامل بخشیدن به قابلیت های جسمی و روانی افراد به منظور سلامتی همه جانبه و بهره برداری مطلوب از اوقات فراغت است.

آنچه مسلم است فعالیت های بدنی فواید فیزیولوژیکی و روانی زیادی را برای انسان در بر دارد. به همین منظور بررسی اثرات فعالیت های بدنی در پیشگیری، درمان و کنترل بسیاری از بیماری ها و نارسایی های قلبی – عروقی، تنفسی، ارتوپدیک و متابولیک و همچنین سیستم اعصاب و روان مدتهاست که مورد توجه متخصصان تربیت­بدنی و علوم ورزشی قرار گرفته است.

ورزش و فعالیت جسمانی محتوای زندگی نیست بلکه نغمه ای است که زندگی را همراهی می نماید. همۀ تلاش ها، تحقیق ها، تفسیرها و آزمایش های علمی در مدت کمتر از دو قرن باعث شده اند که تربیت بدنی به صورت علم جداگانه ای در آمده و انجام فعالیت جسمانی و ورزش برای مردم جوامع صنعتی جنبه حیاتی پیدا کند، چرا که احتیاج جوامع کنونی به نیروی انسانی سالم بیش از هر زمان دیگر قابل لمس است . دانش و زیبایی در تندرستی است و یکی از راههای تندرستی، ورزش است.

امروزه توجه به کیفیت زندگی و سلامت در حد بی سابقه ای بالا رفته است. تلاش برای ارتقاء سلامت و پیشگیری از امراض نیز از اولویت های ملی است. در بینش اسلامی هم تأکید زیادی به سلامت روان و جسم شده است. از جمله این که بدن هدیه ای است الهی که براساس حسن و کرامت آفریده شده است. اما سجاد (ع) در رساله حقوقی می فرماید: بدن تو بر تو حقی دارد، حق آن است که آن را سالم، نیرومند و مقاوم در برابر شرایط و سختی ها در کمال نشاط نگهداری.

با توجه به تأکیدات دین مبین اسلام و سازمان بهداشت جهانی، در مورد ارتباط بین فعالیت جسمانی و سلامت شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد سلامت افراد در معرض تهدیدات بسیاری است، از جمله فشارهای روانی که نه تنها بر عملکرد افراد تأثیر نامطلوب گذاشته، بلکه بر کاهش سلامت جسمی و روانی آنها نقش بسزایی دارد.

جامعه ای که افراد آن از احساس مسئولیت بالا برخوردار باشند، در مقابل انواع فشارهای روانی و تهدیدها و وقایع ناگهانی مقاوم و پایدار خواهند بود و شکوفایی استعدادهای نهفته، خلاقیت و پیشرفت اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی را بدنبال خواهد داشت.

در تحقیقات اخیر در سراسر جهان شاهد افزایش ناگهانی مردم در مورد نیاز به تمرین و فعالیت های جسمانی برای حفظ سلامتی مطلوب بوده ایم. علاقه عمومی مردم به ورزش کردن به خاطر فواید جسمانی و روانشناختی آن می باشد.

فعالیت جسمانی به هر نوع حرکت بدن گفته می شود که از انقباض عضلات اسکلتی تولید شده باشد و منجر به افزایش انرژی مصرفی گردد. فعالیت بدنی قسمتی از زندگی هر فرد را تشکیل می دهد و یک بخش ضروری از زندگی است، اگرچه مقدار و نوع فعالیت برای هر شخص متفاوت است.

به طور کلی می توان برای فعالیت بدنی دو طبقه بندی جامع را در نظر گرفت:

فعالیت بدنی مربوط به شغل و فعالیت بدنی مربوط به اوقات فراغت.

 میزان فعالیت بدنی مربوط  به شغل می تواند تا 8 ساعت در روز باشد، در حالی که فعالیت بدنی مربوط به اوقات فراغت کاملاً متغیر است. فعالیت بدنی مربوط به اوقات فراغت شامل انواع فعالیت هوازی، برنامه های ورزش استقامتی، تمرینات قدرتی و انواع ورزش ها می باشد.

عدم تحرک و ضعف آمادگی جسمانی، ناراحتی ها و بیماری های روانی و جسمی زیادی را موجب شده است و احتیاج افراد را به پزشک و دارو افزایش داده است. لذا این زندگی مدرن با تمام مزایا و امکاناتش نه تنها اثرات منفی زیادی بر روی توانایی و کارآیی ارگانهای بدن دارد، بلکه ممکن است روح و روان انسان را دچار مشکل سازد.

بنابراین بایستی به طور جدی به فکر راه حلی اساسی و بنیادی بود که خطرات جسمی و روانی ناشی از کم تحرکی زندگی شهری را کاهش می دهد. فعالیت جسمانی می تواند به عنوان رویکردی مناسب، سهل الوصول، ارزان و با عوارض جانبی اندک، در حفظ بهداشت روانی و تندرستی و همچنین در پیشگیری و درمان اختلالات و بیماری های مختلف جسمی به گونه ای روزافزون مورد توجه عامه مردم ، متخصصین و درمانگران در زمینه مختلف قرار گیرد.

هرم فعالیت بدنی نمونه خوبی برای تشریح انواع فعالیت جسمانی و چگونگی تأثیر و دخالت آنها در تکامل آمادگی جسمانی می باشد. در قاعده هرم فعالیت بدنی، فعالیت عمومی تر می باشد و از بخش های بیشتری تشکیل شده است، در حالیکه در رأس هرم بخش های کمتری از فعالیت درگیر هستند و در رأس آن هیچ گونه فعالیت بدنی وجود ندارد.

 

تاریخچه آمادگی جسمانی و ایروبیك
الف: جهان

با ورود به قرن بیست و یكم از بزرگترین كارهایی كه در مورد آمادگی جسمانی انجام شده، بیان پیشینه آن از ابتدای پیدایش انسان بوده است. در طول ماقبل تاریخ، نیاز انسان ها به آمادگی جسمانی در محدوده تلاش برای زنده ماندن از طریق شكار و جستجوی غذا بوده است. امروزه با وجود آن كه به عنوان نیاز ابتدایی بكار گرفته نمی شود اما به وضوح در خدمت سلامتی و تندرستی به كار گرفته شده است.

عموماً وقتی از تربیت بدنی صحبت می كنند طرح آن را به پیش از جنگ جهانی اول نسبت می دهند. هرچند كه بنا به شواهدی پیشینه این مباحث به اوایل دهه 1900 برمی گردد. به نظر می رسد بحث آمادگی جسمانی به عنوان موضوعی مستقل از تربیت بدنی از سال 1925 به میان آمده است. فردریك راندراجرز1 مدیر بخش بهداشت و تربیت بدنی مستقر در دپارتمان آموزش و پرورش ایالت نیویورك آزمون شاخص آمادگی جسمانی را معرفی كرد و برنامه آن را در مدارس ایالت نیویورك به اجرا گذاشت . این آزمون كه دوعنصر اصلی آمادگی جسمانی یعنی قدرت و استقامت عضلانی را می سنجد، دختران و پسران قوی وضعیف را از هم متمایز می كرد ، لذا معلمان تربیت بدنی موظف شدند كه سطح آمادگی جسمانی دانش آموزان ضعیف تر را ارتقا دهند.  

مدرسه راوند هیل واقع در نورث همپتون ماساچوست در سال 1825 و دانشگاه هاروارد در سال 1826 از نخستین مدارس و دانشگاه هایی هستند كه مراكز ورزشی درآن جا آغاز به كار كرده اند . نوع وسایل ، فعالیت ها وروش های مورد استفاده در این مراكز ورزشی از سیستم ورزشی جان5 از آلمان اقتباس شد. هدف اصلی این سیستم، رشد و تكامل ارگانیسم بدنی  (جسمانی) بوده است.

اقتباس دیگر به تربیت بدنی اروپایی یعنی سیستم سوئدی یا لینگ (سیستم ورزش های پزشكی) برمی گردد. در حالی كه سیستم اول (سیستم جان) حول و حوش سال 1850 مورد استفاده پزشكان واقع شد، ولی این سیستم (سیستم لینگ) در اواخر قرن نوزدهم مورد استفاده معلمان تربیت بدنی قرار گرفت.

ورزش درمانی و نرمش ها كه از این سیستم نشات گرفته اند برای پرورش و آماده سازی عضلات بدن استفاده می شده اند.

بین جنگ داخلی آمریكا و جنك جهانی اول، بیشتر پیشگامان تربیت بدنی از ورزش آموختگان حرفه پزشكی بودند. این پزشكان به این دلیل به تربیت بدنی، كه درآن زمان به آن تمرینات جسمانی1 می گفتند علاقه مند شده بودند كه می گفتند فعالیت های مناسب جسمانی تاثیر بالقوه ای در پیشگیری از امراض دارد و با این وجود هرچند آمادگی جسمانی موضوع اصلی بود، آن ها پی برده بودند كه تربیت بدنی درارتقای توانایی های ذهنی، احساسی و اجتماعی نیز كارایی دارد.

یكی از مشكلات عمده كشورهای مختلف از جمله آمریكا در جنگ جهانی اول، آماده نبودن سربازان به لحاظ جسمانی بوده كه همین امر سبب شد تا در موسسات آموزشی سرتاسر ایالات متحده توجه فراوانی به تربیت بدنی بشود. سیر رشد و توسعه تربیت بدنی موجب شد تا در سال 1932 سی وشش ایالت چنین قانونی را وضع كنند و به این ترتیب نود درصد جامعه تحت پوشش تربیت بدنی قرار گرفت.

بین دو جنگ جهانی گسترش سریع تربیت بدنی منجر به تغییرات قابل توجه آن در ایالات متحده شد. پیشگامان تربیت بدنی كه اكثراً پزشك بودند، كمجای خود را به رهبران و معلمانی دادن كه رشته تخصصی آن ها آموزش و پرورش ، روانشناسی و علوم بیولوژیك بود. تعداد فارغ التحصیلان كالج ها و دانشگا ه ها كه می توانستند تربیت بدنی را آموزش داده، ارزیاب و مدیریت كنند رو به افزایش نهاد.

برنامه های كارشناسی ارشد و دكترا با گرایش های پژوهشی بنا نهاده شد و نخستین دانش آموخته دكترای تربیت بدنی ، مدرك خود را در سال 1925 اخذ كرد. از اهمیت ویژه در این دوره نیز یكی آن است كه پیوسته تلاش می شده است تا تربیت بدنی با هدف های كلی مدرسه منطبق باشد. به همین دلیل، اهداف بازنگری شد و معلمان تربیت بدنی راههایی را مطالعه كردند تا بتوانند منحصراً در رشد و تكامل كودكان و تعلیم و تربیت آن ها در تمام طول زندگی شان سهیم كردند. بنابراین هدف های چندگانه ای برای این رشته پیشنهاد شد. این هدف ها عبارت بودند از آمادگی جسمانی، كارایی اجتماعی، بهره مندی از اوقات فراغت و به كارگیری روش های توسعه یافته تا این هدف ها با توجه به اصول فیزیولوژیك، روان شناسی و جامعه شناسی طرح ریزی شوند.

بحث و گفتگو در ایفرد درباره آمادگی جسمانی منجر به تاسیس شورای آمادگی جسمانی در ساختار آن نهاده شد كه بعداً بخش آمادگی جسمانی نامیده شد. این شورا در سال 1957 با تقاضای پنجاه و شش معلم تربیت بدنی در سرتاسر كشور آمریكا تاسیس شد.

در جریان جنك جهانی دوم، معلمان تربیت بدنی، نقش حائز اهمیتی در برنامه های آمادگی جسمانی نیروهای نظامی ایفا كردند . چارلز مك كلوی، آرتور اسلینگر، لئونارد لارسون، كلیفوردبراونل، المرمیچل و تئودور بانك از جمله معلمان تربیت بدنی بودند كه در جریان جنگ جهانی دوم به عنوان مشاورخدمت كرده اند. كتاب های راهنمایی در خصوص تمرینات جسمانی نگاشتند و آزمون های آمادگی حركتی را تدوین كردند.

 

ب: ایران

ایرانیان اولین ملتی بودند كه با ضرب آهنگ موسیقی در ورزش اقدام به اجرای حركات ورزشی نمودند. تغییرات زندگی با رشد تكنولوژی و ماشینی شدن منجربه كوچكترشدن فضای زندگی و به تبع آن فضاهای ورزشی گردید.  دیگر در شهرهای بزرگ صنعتی امكان احداث فضاهای ورزشی بزرگ مقدور نبود. مردم به دلایل شغلی و درگیریهای زندگی تفریحات سالم، پیك نیك، فعالیت‌های ورزشی كمپینگ، استفاده از فضاهای ورزشی روباز و بویژه دویدن را فراموش كردند.  این رشته ورزشی به همراه موسیقی اجرا می‌شود و حركات ورزشكار با ریتم موسیقی تنظیم می‌گردد. حركات رشته ورزشی ایروبیك بر مبنای 4 ضرب موسیقی با ریتم‌های كند و تند انجام می‌گیرد. امروزه مربیان بزرگ دنیا با تمرینات ایروبیك در سالن‌های ورزشی و جلسات تمرینی تخصصی فاكتورهایی نظیر انعطاف پذیری، قدرت، تعادل، چابكی، عكس العمل و تمرینات پولیومتریك را تقویت می ‌نمایند.

سازمان تربیت بدنی در راستای نیل به اهداف تربیت بدنی نیروهای متخصص برای هدایت اجرای فعالیت های جسمانی و با هدف سلامت و ایجاد انگیزه لازم در افراد جامعه برای فعالیت جسمانی و ورزش روزانه ، اقدام به تاسیس انجمن آمادگی جسمانی نمود . این انجمن از سال 1363 به ریاست خسرو نصیری شكل گرفت. در طول تاسیس انجمن آمادگی جسمانی پس از خسرو نصیری، آقایان فتح الله مصیبی، مسعود رعایایی، دكتر سید حمید قاسمی و جواد شفیعی مسئولیت آن را برعهده داشتند. اولین انجمن بانوان در این رشته توسط مرحومه فاطمه السادات پاداش ستوده در استان تهران تشكیل شد. انجمن آمادگی جسمانی بانوان كشور تشكیل و به ترتیب خانم ها بتول مشرف جوادی، میترا روحی و زهرا حسینی عهده دار مسئولیت این انجمن بوده اند. سرانجام در سال 1384 فدراسیون آمادگی جسمانی و ایروبیك تاسیس شد. از اهداف این فدراسیون توسعه ورزش روزانه، همگانی و تفریحی از طریق ورزش ایروبیك و ارتقای سطح ورزش قهرمانی رشته آمادگی جسمانی و ایروبیك در كشور و در سطح بین المللی، ارائه خدمات تخصصی به سایر فدراسیون های ورزشی از طریق رشته آمادگی جسمانی می باشد.

نوع مطلب : تربیت بدنی و ورزشی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :